Értékelés
2008.02.02. 14:32
A V-34 sz. egri egyesületi kiállítás a röpgalambok tükrében !
Galambász ember számára hogyan is kezdődhetne szebben, jobban egy újesztendő, mint egy galambkiállításon való részvétel. 2008. január első hétvégéjén rendezte meg egyesületünk az évi kiállítását, melynek már második éve a Felsőtárkányi Általános Iskola torna terme ad otthont.
58 kiállító 36 galambfajta 514 egyedet mutatott be. 35 egyed kapott kiállítás győztes, 143 kiváló minősítést. 13 felajánlott, illetve tiszteletdíj került kiosztásra. A kiállítás győztes egyedek tárgyjutalomban, a kiváló minősítést elért egyedek oklevélben részesültek.
A kiállításunkon megpróbáltuk közelebb hozni az ifjúságot az állatok szeretetéhez. Ezt a tevékenységet merjük ajánlani az elkövetkezőkben rendezendő kiállítások rendezőinek is. A kiállítási terem egy különálló részében lehetőséget biztosítottunk az iskola tanulóinak, hogy bemutassák otthonukban tartott kedvenceiket. Az eredmény minden várakozást fölül múlt. A diákok bemutattak ékszerteknőst, törpenyulakat, tengerimalacokat, papagájokat, kanárikat, aranyhörcsögöket. Hatalmas ambícióval vetették bele magukat a szervezésbe, természetesen a felnőttek irányításával. A kivitelezés hagyott még kívánni valókat, de ettől függetlenül azt gondolom elérte ez is a célját: talán a következő galambász generáció első kisemberkéit sikerült becsábítanunk a kiállításra! Munkájukért természetesen megkapták a megfelelő elismerést, melyet egyesületünk egy-egy serleggel honorált.
Na de térjünk rá a címben is említett röpgalambokra! Nyugodtan mondhatjuk, hogy röpgalambok, hiszen a következőkben bemutatott öt galambfajta egyedei a tenyésztőik jóvoltából a szállófalkából kerültek a kiállítási ketrecekbe.
A budapesti magasröptű keringő két színváltozatából, a hófehér és a gólyás rajzú, 12 db került bemutatásra. Nagy Zsolt tagtársunk által bemutatott gólyás egyedeket a szép sötét elsőrendű evezőtollak, a tiszta szemek, a sötét szembőr, sötét karmok, és tiszta „ hófehér „ tollak jellemezték. Az általa bemutatott egyik egyed érdemelte ki a kiállításgyőztes címet.
A csepeli hófehér keringő galamboknál a pálmát Benyhe Attila sporttársunk galambja kapta meg. Attila galambjai igen rutinosan álltak a ketrecekben, hiszen ők már túl voltak az igazi nagy megmérettetésen,a Nemzeti Kiállításon is. E fajtából 16 egyed került bemutatásra. A ketrecfüggvényeken kívánalomként leggyakrabban a narancsosabb szembőr szerepelt.
Ősi, mára újra elfogadott fajta a pesti gólyás keringő, felénk népies nevén „ STORT” . Ez a kollekció is 16 egyedből állt.
Formás, mutatós, energiával teli kistermetű, élénk vérmérsékletű, gólyás rajzú,sötét bőrű egyedek kerültek bemutatásra, melyek sokak kedvencévé is válhatnak. Megfelelő tartási körülmények, és megfelelő takarmányozás mellett csodás produktumra képesek a levegőben is.
Magasröptű magyar deresből a Nemzeti Kiállításon szereplő egyedeket kiegészítve 20 darabot mutatott be Tatár Zoltán. Remek testalkat, kitűnő állás, szépen habozott színezet jellemezte a galambjait. Egy tojó galambja kitűnő minősítéssel méltán érdemelte ki a kiállítás győztes címet.
Végül, de nem utolsó sorban a nagy kedvenc, városunk galambja az egri kék keringő. Tizenegy tenyésztő közel ötven egyedet és egy voliert állított ki. A fajtaklub tagok közül is szép számmal jelen voltak a tenyésztőtársak: Bata László, Bóta Sándor, Herczeg József, Montvai Csaba, Peták László, Szabó János, Knapp Alajos mindenki „CSUCSU" bácsija, aki idős kora ellenére is jó egészségnek örvend és rész tud venni ilyen rendezvényeken is. Várkonyi József, Bendiák István, Bak Ferenc, Lukács Lajos mutattak be még egri kék keringőket. Ezek a nevek garanciaként szolgáltak a jó minőségű galambok megjelenéséhez. A galambokat csillogó tollazat, jó alak és állás, szép fejforma, és szép szemek jellemezték. Nagyon jól elkülöníthető színbeli különbségek mutatkoztak a tojók és a hímek színei között. A tojók sötétebb, füstösebb, a hímek világosabb, intenzívebb csillogó kék színben pompáztak, mindenki számára örömteli látványt produkálva.
Eger, 2008-02-02. Vincze Sándor
Röp.Szak.Titkár
|